Čeprav majhna po velikosti skriva Slovenija v sebi veliko zakladov. Nekaj od njih je bilo prepoznano tudi s strani UNESCA in vključeno v njihovo Konvencijo o varstvu svetovne kulturne in naravne dediščine. Podzemne jame, rudniki, delo ženskih rok in še kaj se najde na področju, majhnem po kilometrih in ogromnem po doživetjih. Kras je fenomen že sam po sebi, njegovi prebivalci pa tako specifični, da jih je vredno obiskati in z njimi pokramljati. Z veseljem vam bodo ponudili odlično hrano na krožnike in toplo besedo z velikim nasmehom.
1. DAN:
Zadnji burbonski kralj počiva v Sloveniji. Njegova grobnica in čudovit vrt burbonk vam bo prikazal del francoske zgodovine in povezanost francoskih kraljev s slovensko zemljo. Čipka je del slovenskega ljudskega izročila, ki se je najbolj ohranilo v Idriji. Klekljanje čipk v Sloveniji je bilo 28. novembra 2018 uradno vpisano na UNESCO seznam kulturne dediščine. Ogledali si boste izdelke učenk čipkarske šole (julija in avgusta so počitnice in ogled ni mogoč) ter se spoznali s pomenom čipke za mesto in deželo v Mestnem muzeju Idrija. Ljubitelji dobre hrane vedo, da se v Idriji priležejo odlični idrijski žlikrofi, ki so kulinarična posebnost tega kraja in se danes ponašajo z evropsko zaščito. Jed je pripravljena iz testa in polnjena s krompirjevim nadevom ter značilno oblikovana. Slovitimi žlikrofi vam bodo dali prepotrebno energijo za drugi del dneva, ko se boste spremenili v rudarje. Nekdaj je bil v mestu aktiven rudnik živega srebra, danes pa je spremenjen v slikovit muzej in fantastično doživetje. Spust v rov in ogled topilnice vam bosta prikazala trdo življenje rudarjev in pomen rudi za Slovenijo skozi vso njeno zgodovino, kar je prepoznal tudi UNESCO. Antonijev rov je iz leta 1500 in slovi kot eden najstarejših ohranjenih vhodov v rudnik v Evropi in je tudi najstarejši del idrijskega rudnika, drugega največjega živosrebrovega rudnika na svetu. Po ogledu se boste odpeljali v Novo Gorico in se nastanili v hotelu, kjer bo tudi večerja. Če vas bo mikalo, boste lahko poskusili tudi srečo v igralnici.
2. DAN:
Po zajtrku se boste odpeljali na Kras, v slikovito mestece Štanjel, eno najstarejših naselij na Krasu, prepoznavno po svojem starem jedru in pečatu, ki ga je med obema svetovnima vojnama v mestu pustil sloviti arhitekt Maks Fabiani. Mesto je na hribu in ponuja dih jemajoč pogled na okolico, kjer kmetje skrbno gojijo vinsko trto in iz njenih plodov čarajo eno najbolj zdravilnih vin: kraški teran. Le tega in kraški pršut boste lahko poskusili na kosilo, ki bo nekje v bližini. Da se tudi danes ne bi izneverili UNESCOVI zapuščini in da bi se tudi danes spustili pod zemljo, si boste ogledali Škocjanske jame, ki so vpisane na listo UNESCOVEGA seznama naravne dediščine od leta 1986. Park leži na matičnem Krasu in je pravi muzej na prostem, slovi po izjemnih površinskih in podzemnih pojavih, bogatih arheoloških najdbah, pionirskih raziskavah kraškega podzemlja ter bogati naravni in kulturni dediščini. Voden ogled boste začeli v informacijskem centru, se podali proti udornici Globočak in skozi umetni predor vstopili v umirjeno Tiho jamo, fosilni rov, poln številnih kapniških tvorb. Ob izhodu iz nje vas bo očaral pogled na podzemni kanjon Reke, ki ga boste prečkali čez Cerkvenikov most, speljan slabih 50 metrov nad strugo. Iz jame se boste vrnili na površje v Veliki dolini. Po ogledu jam se boste zapeljali še do vrhunske kobilarne Lipica, ki so jo v svoji bogati zgodovini Habsburžani uporabljali za vzrejanje svojih vrhunskih baletnikov. Sprehod po parku pred kobilarno bo zagotovo zelo lepo doživetje.
Hotel Perla se nahaja v središču Nove Gorice. Je največji igralniško-zabaviščni center v Evropi in je edinstven kompleks, ki daje občutek plavajoče čezoceanke.
Težko bi našli mesto, od koder je hkrati tako blizu do morja in alpskih vršacev, do svetovno znanih vinorodnih okolišev in mogočnih gozdov. Nova Gorica je obdana s čudovito naravo, dediščino in je odlično izhodišče za obisk bližnjih Brd, Soške in Vipavske doline, planot, Krasa … Stavite na zabavo? Potem ste prišli prav. Igre na srečo, tematski večeri, nastopi DJ-jev, živahni koncerti, plesne in kabaret predstave, diskoteka ... zabava se tukaj nikoli ne konča.
Izkusite edinstveno prefinjenost in udobje hotela. Vstopite v svet lepote in dobrega počutja Spa center Perla, kar kliče po sprostitvi. Ta temelji na holističnem pristopu in uporabi kakovostnih, naravnih izdelkov. Gre za največji spa center na severnem Primorskem, saj se razteza na 1.000 m². Ponuja ogrevan notranji bazen, 2 masažna bazena, finsko, turško, bio in infrardečo savno, solarij, masaže ter različne tretmaje za nego obraza in telesa. Ljubiteljem vadbe je na razpolago fitnes.
225 sob in 24 apartmajev je prostornih in lepo opremljenih s klimatsko napravo, minibarom, sefom, sat. TVjem, na voljo tudi brezplačen WiFi.
V elegantni restavraciji Calypso vam bodo postregli z mediteranskimi okusi, lokalnimi specialitetami, odličnimi slaščicami in vrhunskimi slovenskimi vini. Restavracija Mediterraneo ponuja zajtrk in pester izbor testenin. V samopostrežni restavraciji Oceanis boste izbirali med mesnimi, ribjimi in zelenjavnimi jedmi. Kavarna Dolce Vita je odlično mesto za uživanje ob jutranji kavici, torticah in sladoledu.
Grobnica na Kostanjevici hrani posmrtne ostanke zadnjih članov francoske kraljeve rodbine Burbonov. Karel X., ki je zasedel prestol kot tretji izmed bratov leta 1824 (po smrti Ludvika XVIII.), je s svojim načinom vladanja, zaradi česar je prihajal v čedalje večja nasprotja s parlamentom, leta 1830 sprožil tako imenovano julijsko revolucijo. Kralj je moral zapustiti prestol in skupaj z družino tudi Francijo. Najprej so odšli na Škotsko, v Edinburg, potem v Prago, leta 1836 pa so prišli v Gorico kot gostje grofov Coroninijev. Razlog, da so izbrali Gorico, je bil verjetno milo goriško podnebje, pa tudi strah Karla X., da bi zbolel za kolero, ki je takrat razsajala po Evropi, v Gorici pa je ni bilo.
Sedemnajst dni po prihodu v Gorico pa je devetinsedemdesetletni Karel X. umrl prav za kolero, kot edina žrtev epidemije tistega časa v Gorici. Ko je bolan ležal in umiral, je skozi okno svoje sobe gledal na Kostanjevico. Izrazil je željo, da bi ga pokopali v tej samostanski cerkvici. Tako je Kostanjevica postala »Mali St. Denis«, saj vsi francoski kralji, razen treh, počivajo v baziliki St. Denis severno od Pariza. Karel X. je torej edini francoski kralj, ki je pokopan zunaj Francije, in edini kralj, ki je pokopan v Sloveniji. Ob zadnjem kralju Francije, simbolu slave in moči te kraljevske dinastije, so želeli biti pokopani tudi drugi člani te družine. Tako so v kripti na Kostanjevici pokopani zadnji potomci francoske veje Burbonov.
Društvo ljubiteljev vrtnic Slovenije, ki ima svoj sedež v mestu vrtnic, v Novi Gorici, je v sodelovanju z Mestno občino Nova Gorica leta 2003 začelo urejati del zelenjavnega vrta, ki ga je dal samostan na razpolago za ureditev rožne zbirke. Na preurejenem vrtu je bila tega leta posajena zbirka starih vrtnic, burbonk. Tako vrtnice, ki nosijo ime po otoku Île de Bourbon (danes se otok imenuje Réunion) in je bil v času njihovega nastanka v lasti francoske kraljevske dinastije Burbonov, krasijo vrt ob samostanski cerkvi, v kripti katere počivajo zadnji kralj Francije in člani njegove družine, skupaj z zadnjim prestolonaslednikom iz družine Burbonov.
Na tem otoku je leta 1817 prišlo do slučajnega križanja kitajske vrtnice Old Blush in evropske damaščanke Quatre saison. Vrtnice so se ponašale s cvetenjem vso sezono, z rožnatimi barvami in dišavnostjo. Svetu so bile odkrite v Parizu prvič leta 1819 in ponovno 1821. S povratnimi križanji so jih vrtnarji vzgojili preko 1500 različnih vrst. Večinoma so se izgubile in danes je večina od okrog 80 ohranjenih vrst zbranih na našem vrtu, zbirka pa se vsako leto veča.
S tem številom se rožni vrt na Kostanjevici uvršča med največje zbirke v Evropi in na svetu. Ker je Nova Gorica mesto vrtnic in ima stilizirano vrtnico tudi v mestnem grbu, je vsako leto v mesecu maju organiziran Festival vrtnic. Glavne in najbolj obiskane prireditve pa se odvijajo prav med burbonkami na samostanskem vrtu.
Čipkarska šola Idrija od leta 1974 dalje deluje v okviru Gimnazije Jurija Vege v Idriji. Od leta 1992 je šola članica mednarodne organizacije za šivano in klekljano čipko - OIDFA.
Osnovna dejavnost Čipkarske šole Idrija je izvajanje izobraževanj v veščini klekljanja idrijske čipke po Programu Čipkarske šole Idrija za otroke in mladino, izobražujejo pa tudi različne ciljne skupine zainteresiranih odraslih posameznikov. Sedež šole je v Idriji. Oddelki Programa Čipkarske šole Idrija za otroke in mladino delujejo v Idriji, Sp. Idriji, Cerknem, Ledinah, Godoviču, Črnem Vrhu nad Idrijo, na Colu, v Podkraju in v Vipavi. Šolo letno obiskuje okrog 400 otrok v starosti od 6 do 18 let. Za njih je čipkarska šola aktivnost, kateri namenjajo svoj prosti čas. Različne oblike izobraževanj za zainteresirane odrasle posameznike potekajo v Idriji in glede na interes tudi v drugih krajih doma in v tujini. Poleg izobraževanj nudijo širok izbor kakovostnih ročno klekljanih idrijskih čipk in izdelkov s čipkami, strokovno literaturo, materiale in pripomočke za klekljanje, vzorce za klekljanje, oblikovanje vzorcev in izdelkov s čipkami ter druge storitve v zvezi s klekljano čipko. V času dejavnosti šole je odprta razstava del učenk šole. Šola je aktivna v slovenskem in mednarodnem prostoru, skozi različne promocijske aktivnosti in projekte se povezujemo z domačimi in tujimi klekljarskimi centri.
Mestni muzej Idrija posebno pozornost namenja raziskovanju in proučevanju idrijske čipke. V letih zbiranja se je oblikovala bogata čipkarska zbirka, ki jo sestavljajo najrazličnejši predmeti – čipke, vzorci za klekljanje, tekstilije s čipkami, prodajni katalogi čipk, pripomočki za klekljanje (jerbasi, bule, kleklji) in sodobnejši izdelki s čipko. V zbirko je vključeno tudi arhivsko gradivo, ki se navezuje na klekljanje (spričevala, računi, dopisi) in umetniška dela, ki imajo svoj navdih v čipki. V zadnjih letih muzej zbirko dopolnjuje tudi s čipkami in pripomočki za izdelavo čipk iz drugih evropskih čipkarskih središč, kot so Milano, Genova, Bruselj idr.
Antonijev rov je bil izkopan leta 1500 in je najstarejši ohranjeni vhod v rudnik v Evropi. Danes se po Antonijevem rovu obiskovalci podate v podzemni svet drugega največjega rudnika živega srebra na svetu. Vodnik vas popelje skozi podzemni svet do skritih kotičkov z dragoceno cinabaritno rudo in kapljicami samorodnega živega srebra ter do edinstvene podzemne kapele. Doživeli boste 240 milijonov let geološke preteklosti.
Idrija je mesto z najdaljšo rudarsko tradicijo na Slovenskem. Njena zgodovina je neločljivo povezana s petstoletnim pridobivanjem dragocene kovine – živega srebra. Idrijsko živo srebro je pomembno sooblikovalo razvoj svetovne znanosti, gospodarstva, medicine, ekonomije in bilo nepogrešljivo v postopku amalgamacije za pridobivanje zlata in srebra. Rudnik je v Idrijo privabljal najuglednejše tehnične ume tedanje Evrope, ki so skupaj z domačimi strokovnjaki v Idriji snovali tehnološke in tehnične inovacije evropskega pomena, izkupiček od prodaje živega srebra pa je polnil blagajne monarhij in držav, ki so si rudnik lastile v različnih obdobjih.
Po zaprtju rudnika je Idriji ostala izjemna zapuščina 500-letnega rudarjenja, ki jo danes priznava ves svet. Junija 2012 je bila »Dediščina živega srebra. Almadén in Idrija«, dveh največjih živosrebrovih rudnikov na svetu, vpisana na UNESCO Seznam svetovne dediščine. S tem je svet priznal edinstvenost in izjemnost dela generacij idrijskih rudarjev, ki so to dediščino ustvarjali skoraj pol tisočletja.
S pomočjo eksperimentov, animacij, videofilmov in naprav, ki delujejo na osnovi Hg, boste spoznali in doživeli pomen te edinstvene tekoče kovine, ki je spreminjala svet, ter njeno vsestransko uporabnost v znanosti, tehniki, industriji, medicini, kulturi in vsakdanjem življenju od prazgodovinskih časov pa vse do danes. Topilnica Hg se poleg moderne interaktivne razstave ponaša z največjo rotacijsko pečjo za žganje živega srebra na svetu.
Živo srebro – Hg (hydrargyrium) je edina tekoča kovina na zemeljski obli. Ohlajeno na -38,9 °C postane trdno kot jeklo in ga je moč kovati, vrelišče pa ima pri 356,7 °C. Zaradi izredne gostote (1 liter živega srebra tehta kar 13,56 kg) železna krogla zlahka plava na njem. Uporabnost živega srebra je bila zaradi njegovih lastnosti vsestranska – pri pridobivanju zlata in srebra, v medicini, kozmetiki, zobozdravstvu, kemijski in vojni industriji, kmetijstvu, enakomerno razteznost so izkoristili v termometrih, prevodnost pa v elektroindustriji. Alkimisti pa so bili prepričani, da iz živega srebra in žvepla izhajajo vse kovine in da je iz teh dveh elementov mogoče narediti zlato in kamen modrih.
Nova Gorica, mestece ob meji z Italijo, že sedem desetletij predstavlja srce sončne Goriške. Nastala je po drugi svetovni vojni kot nadomestek Gorici, ki je ostala za mejo. Mesto z blago klimo, zeleno in cvetoče vse leto, mlado in živahno, je prijazno domačinom in obiskovalcem z vseh koncev sveta. Je tako rekoč mlajša sestra italijanske Gorice, s katero prihodnost pišeta skupaj. Kot edinstven primer v Evropi dve mesti stojita tik ob meji, a brez mejnih prehodov ter v vedno večjem sožitju na vseh ravneh.
Nova Gorica je mesto vrtnic. To je privlačno mesto zabave, saj v vseh letnih časih različna prizorišča pod streho ali na prostem ponujajo bogat izbor dogodkov. Koncerti, festivali, gledališke predstave, sejmi, razstave in druge kulturne, kulinarične in etnološke prireditve bogatijo življenje domačinov in gostov. Nova Gorica je tudi igralniško mestece, ki v dveh zabaviščnih centrih in več igralnih salonih nudi zabavo z najsodobnejšimi igrami na srečo. Prijetno vzdušje se dopolnjuje z vrhunsko kulinarično in prenočitveno ponudbo ter storitvami za dobro počutje. Nočni lokali privabljajo mnoge, ki iščejo zabavo ob prijetnem druženju. Konferenčni prostori in oprema pa omogočajo organizacijo različnih dogodkov za poslovni turizem. Nova Gorica je prikladno izhodišče za pristno doživljanje zanimivosti in znamenitosti v mestu ter njegovi neposredni okolici.
Novo Gorico s severovzhoda pred mrzlimi vetrovi branita Trnovska in Banjška planota, čudovit svet s popolnoma drugačnim podnebjem, poln ljudskega izročila in naravnih znamenitosti, ki na svoj poseben način bogatijo pohodniške cilje. Željni miru bodo navdušeni nad široko razprostranjenim Trnovskim gozdom, ki vabi na kolesarske poti in planinske steze. Zeliščni center Grgarske Ravne ljubiteljem rastlinstva ponuja spoznavanje pridelovanja, predelave in uporabe zelišč.
Proti vzhodu se razliva vinorodna in zelena Vipavska dolina. V teh prijaznih krajih je doma odlično vino, avtohtone sorte kot zelen, pinela in klarnica, ki se odlično prilegajo k okusnim vipavskim jedem.
Gostom, ki k nam prihajate z letalskim prevozom, nudimo ugodne in udobne transferje z več okoliških
letališč. Naš šofer vas bo pričakal ob prihodu ter vas na povratku varno in pravočasno pripeljal do vhoda
v letališko zgradbo. Transfer lahko brez stroškov odpoveste do 72 ur pred pričetkom prevoza. Obvestilo o
točni uri in lokaciji odhoda prejmete en dan pred prevozom.
Gostom iz severne Italije ponujamo možnost prevoza od doma do hotela. Izbirate lahko med
dopoldanskim ali popoldanskim terminom, prevoz je namenjen za rezervacije 2–7 oseb do 5 dni pred
pričetkom prevoza. Obvestilo o točni uri in lokaciji odhoda prejmete en dan pred prevozom.
Na vaš elektronski naslov boste prejeli samodejni povzetek rezervacije, končno
potrditev vam pošljemo po prejemu plačila.
Povzetek rezervacije boste prejeli najkasneje v dveh urah; v kolikor ga ne bi
prejeli, nas, prosimo, čimprej pokličite oz. pošljite e-sporočilo. Še prej preverite
"nezaželeno pošto".
Hvala za zaupanje in lep pozdrav!
HolidaysinSlovenia.eu